Reprezentanci CG szukają lokalnych produktów, autentycznych smaków i doceniają rękodzieło. Stawiają zawsze na jakość i unikalność. Kiedy decydują się gotować, przygotowują posiłek od podstaw. CG chcą tworzyć, kreować, budować, dlatego nie boją się chwycić za narzędzia, użyć nitki i igły. Wartości, którymi odznaczają się w życiu prywatnym, skutecznie przenoszą też na pole zawodowe. W ten sposób na całym świecie powstają nowi lokalni championi, którzy podbijają serca konsumentów, a Etsy, Quirky, Kickstarter czy Patreon oferują CG platformę do wdrażania kolejnych pomysłów i inicjatyw.
Nie myśl, że jest to ograniczone tylko do zachodnich rynków. Nie myśl, że jest to ograniczone tylko do zachodnich rynków. Polskie marki odzieżowe i wnętrzarskie prężnie rozwijają się dzięki platformom jak Showroom, Mustache czy Pakamera, i coraz częściej doceniane są także poza krajem. Rzemieślnicze palarnie kawy z niszy przechodzą do mainstreamu.
Na lokalnym podwórku, z miłości do kawy, wyrosło ETNO, okrzyknięte CoffeeShop Retailer 2017. Już co 50 kupowane piwo w kraju pochodzi z browaru rzemieślniczego, a przykład Australii (13%) oraz USA (12%) pokazuje, że jesteśmy dopiero na początku piwnej rewolucji.
Nie oznacza to, że duże organizacje są na straconej pozycji. Wymaga to jednak zmiany w podejściu do rynku i konsumenta. Producenci alkoholi inwestują w napoje bezalkoholowe oraz craftowe marki, a mięsni giganci w marki wegańskie. P&G na całym świecie, także w Polsce, współpracuje z akceleratorami i funduszami inwestycyjnymi, wspierając młode firmy w strategicznych dla nich sektorach, a także przejmuje co bardziej obiecujące marki. Swój inkubator w Polsce uruchomił także Carrefour, a BSH rekrutuje start upy do inkubatora założonego wspólnie z TechStars. Firmy mogą też wpłynąć na poprawienie atrakcyjności własnych marek, otwierając się tym samym na nowego konsumenta i wytrącając USP młodszej konkurencji.