In://Sights

No.6

Temat miesiąca

Plastikowa rewolucja

Rewolucja pożera swoje własne dzieci. Tak jak my, zjadamy codziennie plastik. Rewolucja materiałowa, która dała nam to ekonomiczne i łatwe w kształtowaniu tworzywo dobiega właśnie końca.

Do niedawna małe grupy aktywistów apelowały o ograniczenie plastiku, niestety nie oferując żadnego alternatywnego rozwiązania. Ostatnio zaczęliśmy chodzić z własnymi pojemnikami – co również nie spotyka się z pozytywnymi reakcjami.  Ale teraz wszystko się zmieni – świat wytoczył więc wojnę plastikowi. Nie ma tygodnia bez deklaracji w zakresie redukcji lub całkowitej eliminacji plastiku ze strony kolejnych marek, miast, a nawet państw. Tylko na przestrzeni ostatniego miesiąca do tego grona dołączyły między innymi festiwale muzyczne w Danii, Tesco, włoska ambasada, Hermes, Burberry oraz Guiness.

Badania wykazują, że raptem 9% plastiku jest recyklingowane, a współczesny konsument dba o środowisko, a co ważniejsze dla firm – jest w stanie za to płacić. Dotychczas nie miał on odpowiednich narzędzi, jednak systematycznie wywierał presję na największych producentów. Dlatego oddolne inicjatywy jak wspomniane własne pojemniki nie pozostały niezauważone przez największe marki – P&G, Unilever, Nestlé czy PepsiCo, testują opakowania wielokrotnego użytku, próbując wycofać jednorazowe opakowania. Wybrani konsumenci będą mieli okazję wytestować je już w maju tego roku, dołączając do Loopstore. W nadchodzącą zmianę zaangażowany został również sport.

Walka z plastikiem, to nie tylko szansa dla firm, które stoją za problemem i podejmowane inicjatywy, traktują jako próbę przejęcia kontroli nad narracją. Na fali wyzwań stojących za rezygnacją z plastiku, powstały nowe firmy, które korzystając z ociężałości korporacji, wdrażają innowacyjne produkty, jak Bite (pasta w pastylkach), By Humankind (linia produktów do pielęgnacji ciała), Canowater (woda w puszce), czy AllBirds (najwygodniejsze buty na świecie).

Co ta zmiana oznacza dla firm? Teraz to one będą musiały gonić największe korporacje, które zauważyły okazję do poprawienia swoich notowań wśród konsumentów. Trzeba pamiętać, że plastik nie jest problemem wyłącznie branży spożywczej. Organizacje muszą zacząć myśleć o tym w jaki sposób implementować będą zmiany u siebie wewnątrz. Istnieją pierwsze inicjatywy udowadniające, że cel może zostać osiągnięty. Jedno czego zrobić nie mogą to zignorować nadchodzących zmian, tak jak przez wiele lat wielkie korporacje ignorowały problem.

A Ty?

Czy jesteś gotowy na plastikową rewolucję?

Jak planujesz zastąpić plastik?

Marka miesiąca

zapakuj.to

Shopping Basket