In://Sights

No.2

Temat miesiąca

Umysł plemienny

Dawniej plemiona by kultywować tradycje, kulturę oraz zapewnić swoje przetrwanie opierały się o dwie główne zasady “rób to, bo zawsze tak robiliśmy i to zawsze działało” oraz „nie rób tego, gdyż jeżeli będziesz tak robił – zginiesz”. I chociaż zamieniliśmy lepianki na biurowce, wiele z naszych, czasami dziwnych, zachowań jest wynikiem naszego pochodzenia.

To właśnie nasza przynależność do plemienia, powoduje wytworzenie specyficznego rodzaju umysłu – umysłu plemiennego. Umysł plemienny odnaleźć można w sporcie,  czy polityce. Oparty o wspólne wierzenia i przekonania, daje nam poczucie zrozumienia i może zaburzyć nasze obiektywne myślenie.

Dzisiaj także marki budują plemiona, bo dopiero kiedy nawiążą one emocjonalną więź z konsumentem, mogą liczyć na wzrost zaangażowania i lojalności. Należy jednak pamiętać, że plemię wykracza poza demograficzne segmentowanie. Plemiona powstają, gdy konsumenci identyfikują się jako grupa oparta na wspólnych zainteresowaniach, celach, wartościach, nie ze względu na wiek, płeć czy miejsce zamieszkania. Marka wychodząc poza funkcjonalną komunikację, wywołuje u konsumentów poczucie przynależności, zrozumienia, bezpieczeństwa, często kreując wyidealizowany obraz siebie. 

Każdy wskazuje Apple, Nike czy Harley Davidson, jako plemienne marki (nazywane też cult brands), ale nie są one jedynymi. Patagonia, Supreme, czy GoPro osiągnęły podobny status, dzięki wyrazistości, unikatowości oraz pasji użytkowników

Członkowie plemienia zdecydowanie chętniej rekomendują marki, zachęcając tym samym innych konsumentów aby dołączyli do społeczności. Jednocześnie, zdecydowanie chętniej wybaczają wpadki i niedoskonałości produktów, będąc zdecydowanie bardziej oddanymi marce. Doskonale znani z wojen plemiennych są fani wspomnianego Apple, którzy lojalnie bronią ukochanego brandu. Znalazło to nawet swoje odzwierciedlenie w słowniku Webstera.

Pewną przewagę mają marki DTC, które dzięki bezpośredniej relacji z konsumentem, mają znacznie lepsze zrozumienie jego potrzeb i oczekiwań. To pozwala im na zbudowanie aktywnych społeczności, które utożsamiają się z marką i z dumą prezentują to w mediach społecznościowych.

A Ty?

Czy jesteś gotowy zostać wodzem?

Czy Twoje plemię jest Tobie wiernym?

Marka miesiąca

Brandless

Shopping Basket