In://Sights

No.9

nike

Temat miesiąca

Marki walczą z pandemią

Koronawirus w przeciągu kilku tygodni wywrócił świat do góry nogami. Jeśli nie jesteś Jared Leto, pozwól że pominę listę diametralnych zmian, które nastały w życiu każdego z nas. Tak jak i my, tak i marki, muszą szybko odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Działaniom firm nie zagrożonych bankructwem, przyświeca jedno pytanie: JAK MOGĘ POMÓC?

Zazwyczaj pomoc finansowa jest najskuteczniejszą formą wsparcia, jednak to nie przekazanie gigantycznego czeku, a działania odznaczające się troską i zaangażowaniem, pozostają w pamięci klientów i kształtują postrzeganie marki. 

Jeśli masz możliwość, warto zastanowić się w jaki sposób Ty możesz wspomóc klientów, pracowników jak i sektor, w którym działasz. Jeśli zaś sam odczuwasz boleśnie skutki pandemii, odezwij się i wspólnie zastanowimy się jak my możemy Ci pomóc wrócić na właściwe tory!

Pomagają finansowo

MasterCard przekazuje $25 mln dla Bill & Melinda Gates Foundation aby wesprzeć ich w walce z wirusem. Kraft Heinz przekaże $12 mln na wsparcie lokalnych społeczności dotkniętych przez COVID-19 dla społeczności. Wiele innych organizacji jak Facebook, Coca-Cola, Microsoft, Cargill, Dell czy Apple, przekazuje darowizny na wsparcie walki z wirusem. 

Polskie marki także nie próżnują. Fundacja Orlen przekaże 6 mln na walkę z wirusem, Bank Pekao 5 mln zł, Żabka Polska 4.5 mln zł, po 1 mln zł przekażą Drutex, LPP oraz Agata Meble. Lista ta zdaje się nie kończyć i oczywiście jest znacznie dłuższa.

Są też marki, które środki finansowe postanowiły wykorzystać na wsparcie “swoich”, co zostało bardzo ciepło przyjęte w poszczególnych sektorach. Netflix utworzył $100 mln fundusz (!), aby pomóc pracownikom branży filmowej dotkniętych przez aktualną sytuację. Miller Lite oraz Jameson wsparli barmanów, którzy z dnia na dzień utracili możliwość zarobkowania, zaś Guinness przeznaczył 1.5 mln euro na ratunek pubów i ich pracowników.

Pomagają służbie zdrowia

Johnson & Johnson przekazał za darmo maski, okulary, ubrania ochronne, termometry i respiratory pracownikom służby zdrowia na całym świecie. Unimot w Polsce sfinansował zakup 100 000 testów na koronawirusa. 

Firmy na całym świecie od Anheuser-Busch przez BrewDog, LVMH po L’Oreal, po polski Orlen i Mazurską Manufakturę, rozpoczęły produkcję żeli antybakteryjnych, aby uzupełnić braki w szpitalach jak i na półkach sklepowych.

anheuser-busch-hand-sanitizer

Zara Inditex i H&M udostępniły fabryki i zespoły logistyczne, aby wytwarzały materiały dla pracowników służby zdrowia i pacjentów. Pomagają też polskie marki odzieżowe, w tym 4F, Answear oraz Eva Minge. InPost szyć maseczek nie zamierza, jednak przekazał swoje nadmiary do wybranych szpitali. 

Premier Inn zaoferował udostępnienie obiektów dla NHS, co pewnie przyszło im w miarę łatwo, zważając na nikłe zainteresowanie klientów. 

W Anglii, między innymi Pret a Manger i Leon oferują pracownikom tamtejszej służby zdrowia darmową kawę oraz duże zniżki na jedzenie. W Polsce już ponad 100 firm wsparło akcję #WzywamyPosiłki. Do akcji zaangażowali się między innymi AmRest, McD, Costa, Dominos czy MaczFit. Wedel w współpracy z InPost rozesłał do szpitali w całej Polsce boksy pełne czekolady, aby chociaż nieznacznie osłodzić los pracowników służby zdrowia.

Propagują bezpieczeństwo

Media społecznościowe walczą z fake newsami na temat wirusa. Snapchat w sekcji Here For You wyświetla aktualizacje od Centers of Disease Control and Prevention, Crisis Text Line, National Health Service i Ad Council. Tik Tok po wyszukaniu haseł związanych z epidemią, pokazuje wpierw treści od zweryfikowanych partnerów.

Słynny magazyn Time Out zmienił się w Time In, zachęcając do pozostania w domu. Mercado Libre wdrożył tymczasowe logo, na którym uścisk dłoni został zastąpiony przywitaniem łokciami.

Producent mydła Lifebuoy wykorzystał reklamy do promowania właściwych zachowań w walce z pandemią, wskazując, w nich, że nieważna jest marka mydła, a przestrzeganie podstawowych zasad higieny.

W Polsce między innymi newonce.radio przygotował cykl krótkich jingli, za pomocą których przypomina na antenie, jak należy zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo

lifebouy

Pomagają klientom

Kryzysy takie jak pandemia, to szansa dla brandów aby zapewnić klientów, że marka rozumie i dba o ich potrzeby. Nie jest to w żaden sposób innowacyjne, jednak jak najbardziej skuteczne.

Ford oferuje pomoc finansową klientom, którzy korzystają z ich finansowania. Według badania przeprowadzonego przez Ace Metrix aż 58 procent widzów wskazało pozytywną zmianę w postrzeganiu marki.

Pornhub oraz Bud Light pomagają zabić czas. Pornhub poprzez oferowanie darmowych kont premium, Bud organizując wirtualne koncerty. Chipotle Mexican Grill próbuje pomóc samotnym klientom, oferując codziennie 3000 fanów wirtualne spotkania z celebrytami w ramach programu „Chipotle Together”. 4F chce zmotywować klientów do regularnej aktywności fizycznej i udostępnia darmowe filmy treningowe z ambasadorami i trenerami marki. Polsat odkodował dostęp do Polsat News, aby wszyscy zainteresowani mieli dostęp do informacji 24/7.

Operatorzy komórkowi i dostawcy internetu na całym świecie znoszą ograniczenia danych dla klientów. Należący do Ryana Reynoldsa – Mint Mobile, oferuje wszystkim nowym i obecnym klientom nieograniczony internet do 14 kwietnia. W Hiszpanii, Telefonica zwiększyła limity danych, a polski Play zaoferował klientom dodatkowe 10 GB i darmowe konto Amazon Prime na 6 miesięcy. 

Varsity Tutors wprowadza darmowe lekcje na żywo, zaś w Polsce szkoły będą prowadzić zajęcia na udostępnionej za darmo platformie Google Classroom. W USA Burger King oferuje dwa bezpłatne posiłki dla dzieci z dowolnym zakupem dokonanym przez aplikację BK, zaś KFC nawiązał współpracę z organizacją Blessings in a Backpack i dostarcza w weekendy posiłki dzieciom, które w przeciwnym razie mogłyby głodować.

Marki nie zapominają też o najbardziej zagrożonych pandemią. CVS oferuje darmową dostawę leków dla najstarszych klientów. Angielski supermarket Sainsbury’s, podjął szereg inicjatyw wspierających najbardziej potrzebujących pomocy, w tym dedykowane godziny do zrobienia zakupów dla starszych klientów oraz gwarancję wolnych slotów dostaw dla osób powyżej 70 roku życia. Jaki to może być problem wie każdy kto, próbował w ostatnim czasie zarezerwować dostawę w Tesco czy Frisco.  W Polsce Szopi.pl oferuje darmową dostawę dla osób, które skończyły 60 lat – do akcji dołączył się również Carrefour.

Usprawniają procesy

Nowe realia wymuszają na firmach szybką adaptację nowych kanałów i zmianę procesów, ponieważ prawie wszystkie aktywności klientów przenoszą się tymczasowo do internetu: od zakupów, przez spotkania biznesowe po rozrywkę. 

Producent mebli Burrow, odzwierciedlił sposób w jaki operuje ich flagowy sklep w NYC, w swoim sklepie internetowym, dając możliwość umówienia się na 20-30 minutowe konsultacje online z ich pracownikami. 

BestBuy zmuszony zamknąć sklepy, zmienił je na lokalne magazyny i daje klientom możliwość zakupów online oraz click&collect, z odbiorem zamówienia przed sklepem (curbside pick-up). Nowy pomysł dla swoich miejsc znalazł też wspomniany wcześniej Brewdog, który daje możliwość zamówienia alkoholi z odbiorem w zamkniętych pubach firmy bez wychodzenia z auta (alkoholowy drive thru). Wrocławski browar Profesja rozpoczął akcję Nawarzyliśmy Piwa i zachęca klientów do zakupów bezpośrednio w sklepie firmowym, aby wypełnić lukę po zamkniętych pubach.

InPost zmienił dotychczasowy sposób operowania z myślą o bezpieczeństwie klientów i kurierów. Firma wprowadziła system odbioru przesyłek kurierskich w oparciu o kod odbioru, aby wyeliminować konieczność składania podpisu na terminalu kuriera i zrezygnował tymczasowo z oferowania odbioru przesyłek w punktach. Szkoda, że Poczta Polska, nie potrafi dotrzymać kroku konkurencji.

Dbają o pracowników

Patagonia zdecydowała się zamknąć wszystkie sklepy, biura oraz zawiesić możliwość zakupów w internecie, aby niepotrzebnie nie narażać swoich pracowników.

Giganci technologiczni jak Google, Uber, Amazon, Sales Force i Facebook zagwarantowały utrzymanie zatrudnienia pracowników tymczasowych. Lyft oferuje pomoc finansową dla zainfekowanych kierowców.

Hormel Foods zdecydował się wypłacić ponad 4 miliony dolarów premii pracownikom w swoich fabrykach. Pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin otrzymują po $300, a pracownicy w niepełnym wymiarze godzin – po $150. Podobne bonusy zaoferowali  pracownikom między innymi Kruger, Target i Walmart, którzy zdecydowali się także tymczasowo podwyższyć stawkę godzinową pracowników o $2, nagradzając tym samym oddanie i ciężką pracę zatrudnionych.

Na odznaczenie zasługuje też krakowska firma Novmar, która wyczarterowała samolot dla “uwięzionych” w Hiszpanii pracowników.

 

A Ty?

Jak radzisz sobie w czasach pandemii?

W jaki sposób wspomagasz pracowników, klientów i branżę w tych trudnych czasach?

Shopping Basket